
Grupa pompowa to jeden z podstawowych elementów w instalacjach solarnych wyposażonych w kolektory płaskie lub rurowo-próżniowe. Zapewnia stały obieg glikolu, reguluje jego przepływ energii i stabilizuje ciśnienie w instalacjach kolektorów słonecznych.
Grupa pompowa to kompaktowe urządzenie gotowe do podłączenia, zmontowane z podzespołów. W jej skład wchodzi pompa cyrkulacyjna oraz urządzenia regulacyjno-pomiarowe, takie jak przepływomierz, manometr, separator powietrza czy zawory. Zespół pompowy może także być zintegrowany ze sterownikiem solarnym.
Komponenty pomp są wykonane z materiałów wytrzymałych wysoką temperaturę, takich jak mosiądz, ponieważ temperatura w kolektorach może wynieść nawet 200°C. Elementy grupy pompowej są także odporne na działanie glikolowych płynów solarnych. Estetyczna izolacja dodatkowo chroni przed utratą energii.
Jednodrogowa i dwudrogowa grupa pompowa solarna
Grupę pompową mocuje się między kolektorem słonecznym a zbiornikiem na wodę. Ze względu na budowę rozróżnia się jednodrogowe i dwudrogowe zespoły pompowe. Jednodrogową solarną grupę pompową montuje się na powrocie do kolektora i służy ona do zapewnienia obiegu płynu solarnego. Może być zainstalowana na ścianie lub bezpośrednio na zasobniku solarnym. Natomiast podwójne grupy pompowe umożliwiają kontrolować obieg i temperaturę w całej instalacji – na powrocie oraz zasilaniu.
Funkcje grupy pompowej w instalacjach solarnych
W zależności od tego z jakich podzespołów jest złożona, pełni ona następujące funkcje:
- zapewnia prawidłowe działanie instalacji,
- wymusza i reguluje przepływ płynu w obiegu,
- mierzy temperaturę oraz ciśnienie w instalacji,
- zabezpiecza system przed przegrzaniem i zbyt wysokim wzrostem ciśnienia,
- minimalizuje straty energii,
- urządzenie z wbudowanym separatorem powietrza i odpowietrznikiem eliminuje problem zapowietrzania się instalacji,
- zawory zwrotne zapobiegają grawitacyjnemu cofaniu się glikolu z zasobnika do kolektora (np. w nocy).
Elementy grupy pompowej solarnej
Pompa obiegowa – elektroniczna pompa cyrkulacyjna wymusza obieg glikolu w instalacji. Nowoczesne pompy zwiększają także efektywność instalacji i ograniczają zużycie energii.
Wskaźniki temperatury – termometry tarczowe o zakresie 120° C. Mierzą temperaturę glikolu zasilającego zbiornik lub płynącego do kolektorów. Są oznaczone kolorem czerwonym (zasilanie) lub niebieskim (powrót).
Zawór zwrotny – czyli hamulec zwrotny, zintegrowany z zaworem kulowym. Zabezpiecza instalację przed cofaniem się glikolu po wyłączeniu pompy obiegowej (np. w nocy).
Separator powietrza – zapobiega zapowietrzaniu się instalacji, usuwając z niej pęcherzyki powietrza, które zmniejszają wytwarzaną ilość ciepła i podnoszą temperaturę glikolu. Pod wpływem gorąca płyn traci swoje właściwości, więc trzeba go częściej wymieniać. Separator umieszcza się w miejscu, gdzie glikol osiąga najwyższą temperaturę, a więc na zasilaniu zbiornika.
Jednostka bezpieczeństwa – inaczej zawór bezpieczeństwa. Wyposaża się nim zespoły pompowe aby nie dopuścić do wzrostu ciśnienia w instalacji. Można do niego przyłączyć naczynie wzbiorcze.
Grupy pompowe dostępne w naszej hurtowni online
Jednodrogowa grupa pompowa solarna 2-12 l/min.
- Energooszczędna pompa Grundfos UPM 3 Solar
- Rotametr o przepływie 2-12 l/min z zaworami do napełniania i opróżniania instalacji
- Jednostka bezpieczeństwa 6 barów z manometrem
Zobacz produkt w hurtowni instalacyjnej Silva
Jednodrogowa grupa pompowa solarna zintegrowana z sterownikiem STDC
- Pompa Grundfos UPM3 Solar 25-75
- Przepływomierz: 8-38 l / min (standardowy)
- Sterownik solarny STDC do małych instalacji solarnych
Zobacz produkt w hurtowni instalacyjnej Silva
Dwudrogowa grupa pompowa solarna 2-12 l/min z odpowietrznikiem i sterownikiem MTDC
- Pompa Grundfos UPM3 Solar 25-75
- Przepływomierz 2-12 l / min (standardowy) z regulacją przepływu z zaworami do napełniania i opróżniania.
- Sterownik solarny MTDC do średnich i rozbudowanych instalacji solarnych.