Lutowanie selektywne – najlepsza technologia w montażu przewlekanym THT

Lutowanie-selektywne-ems-silva

Precyzyjność połączeń, dłuższa żywotność łączonych elementów, a także pełna automatyzacja procesu – to tylko kilka z wielu zalet lutowania selektywnego, które sprawiają, że to właśnie tę technologię wykorzystujemy przy produkcji urządzeń w Silva EMS Service.

lutowanie-selektywne-Ersa-ECOSELECT-2
Ersa Ecoselect 2 – urządzenie do lutowania selektywnego w parku maszynowym Silva (materiały producenta)

Rosnące oczekiwania oraz wymagania co do jakości montażu przewlekanego THT powodują, że metoda lutowania selektywnego z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Nie dziwi więc fakt, że lutowanie selektywne ma zastosowanie w seryjnej produkcji urządzeń elektronicznych, gdzie wysoka precyzyjność połączeń i brak wad montażowych jest najważniejsza – m.in. w branży medycznej, przemyśle energetycznym czy telekomunikacyjnym.

Za sprawą tej metody nawet najtrudniejsze aplikacje mogą być montowane automatycznie, a proces montażu jest w pełni kontrolowany. Stąd lutowanie selektywne idealnie sprawdza się przede wszystkim w montażu przewlekanym THT, gdzie poszczególne elementy, takie jak kondensatory czy rezystory, są umieszczane z obu stron płytki.

I chociaż metoda ta znana jest już od końca lat 90 XX wieku, to w produkcji na szeroką skalę wciąż nie ma ona sobie równych. Dlaczego? Oto kilka zasadniczych powodów.

 

Zalety lutowania selektywnego

 

1. Najwyższa jakość połączenia

Jak już wspomnieliśmy, proces lutowania selektywnego jest w 100% zautomatyzowany – wszystkie parametry mogą być zaprogramowane indywidualnie dla każdego elementu, jeśli chodzi o czas lutowania (ilość dostarczonej energii cieplnej w jednostce czasu).

Dzięki temu elementy o dużej pojemności cieplnej, takie jak: transformatory, cewki, elementy mechaniczne, są lutowane dłużej (dostarczana jest większa porcja energii cieplnej), co pozwala wyeliminować w procesie produkcji powstawanie wadliwych złącz, tzw. zimne luty.

 

2. Dłuższa żywotność montowanych elementów

Natomiast elementy wrażliwe – baterie, superkondensatory, kondensatory, elementy o mniejszej pojemności cieplnej – są lutowane krócej, a tym samym wydłuża się ich żywotność, ponieważ elementy nie są przegrzewane.

 

3. Dwustronny montaż elementów przewlekanych THT

Elementy przewlekane montowane z obu stron płytki są lutowane selektywnie – a więc w sposób dostosowany do pojedynczego elementu. Głowica maszyny dostarcza energię cieplną wyłącznie w miejscach, gdzie ma powstać połączenie (lokalnie), dzięki czemu lutowanie selektywne eliminuje długotrwałe przegrzewanie się całej płytki PCB, szczególnie elementów wrażliwych SMD znajdujących się po jej obu stronach.

Pozwala to także wyeliminować naprężenia mechaniczne, a tym samym zapobiega zniekształceniu i uszkodzeniu płytki drukowanej.

 

4. Automatyzacja

Proces lutowania selektywnego jest w pełni zautomatyzowany, a każde urządzenie montowane tą metodą charakteryzuje powtarzalną, najwyższą jakością połączeń. Prawie wszystkie aplikacje, które ze względu na stopień skomplikowania były dotychczas wykonywane ręcznie, w procesie lutowania selektywnego mogą być lutowane automatycznie, w najwyższej jakości.

 

lutowanie-selektywne-ersa-ecoselect_2
Maszyna do lutowania selektywnego Ersa Ecoselect – monitoring dyszy  (materiały producenta)

5. Lutowanie w osłonie azotu

Lutowanie selektywne odbywa się w atmosferze ochronnej azotu, zmniejszając radykalnie stopień utleniania spoiwa lutowniczego.

 

6. Topnik

W procesie lutowania selektywnego głowica maszyny nanosi punktowo topnik dokładnie w miejscu lutowania, co gwarantuje najwyższy stopień czystości płytki PCB, dzięki czemu po montażu nie ma potrzeby mycia modułów. Ilość topnika zużywana jest w absolutnie minimalnej ilości – co wydatnie wpływa na poprawę ochrony środowiska.

 

7. Niższe koszty produkcji urządzeń elektronicznych

W przypadku firm, które zlecają produkcję urządzeń elektronicznych, technologia lutowania selektywnego (przy wydatnej współpracy z konstruktorami) pozwala zmniejszyć koszty produkcji urządzenia.

Ze względu na wysoką precyzyjność i dwustronny montaż przewlekany THT możliwe jest zmniejszenie wymiaru płytki PCB nawet o 30%, co przekłada się na niższe koszty płytki oraz obudowy, a co za tym idzie, także transportu i dystrybucji.

 

Lutowanie selektywne to gwarancja najwyższej jakości

W produkcji urządzeń elektronicznych, na etapie montażu przewlekanym THT, stosujemy wyłącznie technologię lutowania selektywnego. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej maszyny lutowniczej – Ersa Ecoselect 2 i maszyny rezerwowej Ersa Ecoselect 350 – montaż odbywa się automatycznie, a proces jest w pełni kontrolowany. Daje to gwarancję najwyższej jakości i niezawodności.

produkcja-urzadzen-elektronicznych-EMS-service-silva.com.pl

 

PODOBNE WPISY

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *