
Coraz częściej wybieramy systemy grzewcze pozyskujące i przetwarzające energię odnawialną. Bazowanie na takich źródłach ma korzystny wpływ na środowisko, ponieważ ogranicza emisję szkodliwych gazów, w tym przede wszystkim dwutlenku węgla. Innym powodem, dla którego warto się na nie zdecydować, są rosnące koszty paliw kopalnych.
Instalacje solarne umożliwiają w sposób racjonalny gromadzić energię słoneczną, by zredukować zużycie energii pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych. Wspomagają one ogrzewanie wody użytkowej, wody w basenie czy ogrzewanie budynków. Aby jak najlepiej wykorzystać urządzenia przetwarzające ciepło słoneczne (kolektory, zasobniki, pompy solarne) i efektywnie regulować instalację solarną, instalację należy wyposażyć w odpowiedni sterownik solarny.
Zaawansowane sterowniki solarne
Sterowniki solarne sprawiają, że praca urządzeń instalacyjnych jest wydajniejsza. Umożliwiają maksymalne wykorzystanie energii słonecznej. Kontrolują pracę pomp i solarów, a także chronią kolektory przed zamarznięciem lub przegrzaniem. Optymalne ustawienia sterownika solarnego niosą za sobą wiele korzyści, a do najważniejszych z nich należą: wysoki komfort cieplny dostosowany do potrzeb użytkowników, oszczędność na ogrzewaniu czy zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.
Automatyczna regulacja instalacji solarnej
Nowoczesne sterowniki solarne dostępne w hurtowni instalacyjnej online automatycznie dostosowują przepływ ciepła w zależności od natężenia nasłonecznienia i temperatury w kolektorach, aby pozyskać jak najwięcej energii. Za pomocą czujników mierzą temperaturę płynu solarnego, tzw. “glikolu”, który transportuje ciepło z kolektorów do zbiornika CWU.
Jeśli płyn z kolektorów ma wyższą temperaturę niż woda w zasobniku, wówczas sterownik włącza pompę solarną, by ogrzać wodę. W momencie gdy temperatura glikolu przepływającego z kolektorów jest niższa, sterownik wyłącza pompę, aby nie obniżać temperatury wody użytkowej. Różnicę temperatur załączenia i wyłączenia pompy ustawia się na regulatorze adekwatnie do danej instalacji. Pozwala to efektywnie wykorzystać energię i ograniczyć straty cieplne.
Jest to istotne z tego względu, że o ile latem pozyskanie energii słonecznej jest bezproblemowe, a pompa obiegowa może działać na pełnych obrotach, tak w pozostałych miesiącach słońce świeci z mniejszą mocą, więc kolektory nie są w stanie efektywnie się nagrzać. W takich sytuacjach sterownik dostosowuje przepływ glikolu w instalacji, by nie doszło do nagłego schłodzenia kolektorów i zbiornika z CWU.

Współpraca z innymi systemami grzewczymi
Kolejną zaletą sterowników solarnych jest fakt, że posiadają one szeroki zakres funkcji i z powodzeniem mogą być działać w złożonych systemach, współpracując np. z konwencjonalnymi systemami grzewczymi.
Funkcje realizowane przez złożone sterowniki solarne TDC
- Sterowanie i pełna kontrola nad sposobem działania instalacji,
- płynna regulacja obrotów pompy na podstawie pomiarów temperatury kolektora lub zasobnika,
- pomiar parametrów, statystyki danych i analiza graficzna pomiarów,
- zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem i ochrona kolektorów,
- możliwość dopasowania temperatury do aktualnych potrzeb użytkowników,
- funkcja anty-Legionella, która usuwa bakterie poprzez podniesienie temperatury w zasobniku,
- możliwość wykorzystania dodatkowych wyjść przekaźnikowych i podłączenia czujników, by sterować rozbudowanymi układami,
- pomiar ciepła przez bezpośredni czujnik Grundfos (VFS/VVX) – opcjonalnie.
Jaki sterownik solarny jest najlepszy?
Dobór odpowiedniego modułu ma ogromny wpływ na efektywne działanie instalacji i przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Przy wyborze powinniśmy się kierować stopniem złożoności instalacji solarnej, a także potrzebami w zakresie funkcjonalności sterowników. Nowoczesne sterowniki solarne sprawiają, że regulacja instalacji solarnej zostaje zautomatyzowana, a energia jest wykorzystana w najbardziej efektywny sposób.
