Sterowanie i regulacja instalacji solarnej za pomocą sterowników solarnych

regulacja-instalacji-solarnej-jak-dzialaja-sterowniki-solarne-sterownik-do-solarow

Coraz częściej wybieramy systemy grzewcze pozyskujące i przetwarzające energię odnawialną. Bazowanie na takich źródłach ma korzystny wpływ na środowisko, ponieważ ogranicza emisję szkodliwych gazów, w tym przede wszystkim dwutlenku węgla. Innym powodem, dla którego warto się na nie zdecydować, są rosnące koszty paliw kopalnych.

Instalacje solarne umożliwiają w sposób racjonalny gromadzić energię słoneczną, by zredukować zużycie energii pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych. Wspomagają one ogrzewanie wody użytkowej, wody w basenie czy ogrzewanie budynków. Aby jak najlepiej wykorzystać urządzenia przetwarzające ciepło słoneczne (kolektory, zasobniki, pompy solarne) i efektywnie regulować instalację solarną, instalację należy wyposażyć w odpowiedni sterownik solarny.

Zaawansowane sterowniki solarne

Sterowniki solarne sprawiają, że praca urządzeń instalacyjnych jest wydajniejsza. Umożliwiają maksymalne wykorzystanie energii słonecznej. Kontrolują pracę pomp i solarów, a także chronią kolektory przed zamarznięciem lub przegrzaniem. Optymalne ustawienia sterownika solarnego niosą za sobą wiele korzyści, a do najważniejszych z nich należą: wysoki komfort cieplny dostosowany do potrzeb użytkowników, oszczędność na ogrzewaniu czy zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

Automatyczna regulacja instalacji solarnej

Nowoczesne sterowniki solarne dostępne w hurtowni instalacyjnej online automatycznie dostosowują przepływ ciepła w zależności od natężenia nasłonecznienia i temperatury w kolektorach, aby pozyskać jak najwięcej energii. Za pomocą czujników mierzą temperaturę płynu solarnego, tzw. “glikolu”, który transportuje ciepło z kolektorów do zbiornika CWU.

Jeśli płyn z kolektorów ma wyższą temperaturę niż woda w zasobniku, wówczas sterownik włącza pompę solarną, by ogrzać wodę. W momencie gdy temperatura glikolu przepływającego z kolektorów jest niższa, sterownik wyłącza pompę, aby nie obniżać temperatury wody użytkowej. Różnicę temperatur załączenia i wyłączenia pompy ustawia się na regulatorze adekwatnie do danej instalacji. Pozwala to efektywnie wykorzystać energię i ograniczyć straty cieplne.

Jest to istotne z tego względu, że o ile latem pozyskanie energii słonecznej jest bezproblemowe, a pompa obiegowa może działać na pełnych obrotach, tak w pozostałych miesiącach słońce świeci z mniejszą mocą, więc kolektory nie są w stanie efektywnie się nagrzać. W takich sytuacjach sterownik dostosowuje przepływ glikolu w instalacji, by nie doszło do nagłego schłodzenia kolektorów i zbiornika z CWU.

regulacja instalacji solarnej sterowniki solarne regulatory solarne sterowniki do solarów
Sterowniki solarne z serii TDC to regulacja instalacji solarnej na najwyższym poziomie

Współpraca z innymi systemami grzewczymi

Kolejną zaletą sterowników solarnych jest fakt, że posiadają one szeroki zakres funkcji i z powodzeniem mogą być działać w złożonych systemach, współpracując np. z konwencjonalnymi systemami grzewczymi.

Funkcje realizowane przez złożone sterowniki solarne TDC

  • Sterowanie i pełna kontrola nad sposobem działania instalacji,
  • płynna regulacja obrotów pompy na podstawie pomiarów temperatury kolektora lub zasobnika,
  • pomiar parametrów, statystyki danych i analiza graficzna pomiarów,
  • zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem i ochrona kolektorów,
  • możliwość dopasowania temperatury do aktualnych potrzeb użytkowników,
  • funkcja anty-Legionella, która usuwa bakterie poprzez podniesienie temperatury w zasobniku,
  • możliwość wykorzystania dodatkowych wyjść przekaźnikowych i podłączenia czujników, by sterować rozbudowanymi układami,
  • pomiar ciepła przez bezpośredni czujnik Grundfos (VFS/VVX) – opcjonalnie.

Jaki sterownik solarny jest najlepszy?

Dobór odpowiedniego modułu ma ogromny wpływ na efektywne działanie instalacji i przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Przy wyborze powinniśmy się kierować stopniem złożoności instalacji solarnej, a także potrzebami w zakresie funkcjonalności sterowników. Nowoczesne sterowniki solarne sprawiają, że regulacja instalacji solarnej zostaje zautomatyzowana, a energia jest wykorzystana w najbardziej efektywny sposób.

Sprawdź asortyment instalacyjny do systemów solarnych w hurtowni Silva!

PODOBNE WPISY

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *